niedziela, 1 listopada 2015

Prawdziwa miłość zawsze pojawia się nie w porę.
Trudny mężczyzna. Anna Bednarska.

Od dłuższego czasu, a raczej od momentu kiedy w zapowiedziach ujrzałam książkę Anny Bednarskiej Trudny mężczyzna nie mogłam przestać o niej myśleć. Kiedy powieść znalazła się w moich rękach musiałam jak najszybciej zobaczyć co w sobie kryje. Książki mają duszę - zupełnie jak ludzie. Każdy tom ma swoją okładkę, szatę graficzną, gatunek. My mamy imiona, a książki - tytuły, my - rodziców, one - swych autorów. Okładka i tytuł zaintrygowały mnie od pierwszej chwili, zaś opowieść autorki, dusza powieści dopełniła wszystko czego potrzebowałam w ten jesienny wieczór. Trudny mężczyzna to książka przedstawiająca prawdziwy portret młodych ludzi, którzy wpadają w wir imprez, spotkań, kłótni i rozstań, Sukces jest dla nich na wyciągniecie ręki, a każdy dzień prawdziwą zabawą. Czy, aby to na pewno wszystko czego można oczekiwać od losu?
 Fakt, życie bywa zabawne, ale nigdy nie jest łatwe.


Przywiązujemy się do ludzi, ale też do miejsc, idei, rzeczy i spraw. Te niewidoczne więzi i zaangażowania chronią nas i ugruntowują w życiu. Niektórzy ludzie potrafią się związać blisko z partnerem, nie tracąc przy tym swej odrębności i niezależności. Potrafią się też rozstać, gdy wybrany cel okazuje się pomyłką, a partner rani. Inni zaś boją się zbliżyć, związać z kimś lub czymś, wycofują się. Jeszcze inni kurczowo trzymają się partnera, choć jest im źle i nie są naprawdę szczęśliwi. Olga, nasza główna bohaterka właśnie od 5 lat tkwi w toksycznym związku. To miłość, w której więcej rzeczy robi się osobno niż razem. Kocha Adama, nie będąc z nim szczęśliwa. Jej mężczyzna- pisarz zapatrzony w powieść, fanów, spotkania zupełnie nie zwraca uwagi na swoją kobietę. 


Łatwo wpaść w wir, a potem trudno się z niego wydostać...Dwudziestokilkuletnia bohaterka ma pracę, o której dziwnie opowiada się innym ludziom. Analizuje cudze sny, udziela porad z zakresu savoir-vivre-u i w razie potrzeby wyświadcza koleżankom przysługę, pisząc dla nich wymarzony horoskop. To wszystko dzieje się na portalu Magia życia.
Jednak nie jest to jej wymarzone zajęcie, dziewczyna pragnie zajmować się pisaniem. Przyjaźni również się z Rafałem, Majką i Elizą. To przyjaźń, w której więcej rzeczy robi się razem niż osobno. 

Nie łatwo jest być również dziewczyną pisarza, czego Olga coraz częściej doświadcza na swojej skórze. Bohaterka ciągle odkłada na później przeczytanie powieści Adama. Niby dzieje się to bez powodu, a jednak jest zupełnie inaczej. Być kobietą twórcy i nie czytać jego książek to coś więcej niż niezręczność. Jest i inny problem- nie ze wszystkiego Olga zdaje sobie sprawę. Na przykład z tego, jak trudnym mężczyzną jest naprawdę Adam. Prawdziwy problem pojawia się wtedy , kiedy odkrywa, że jej chłopak nie jest jedynym trudnym mężczyzną w jej życiu.
Jedna impreza wywraca życie Olgi do góry nogami.
Nagle w jej sercu pojawia się intrygujący Radek - projektant ogrodów. Od pierwszego spotkania nie może o nim zapomnieć. Chce wyrzucić go jak najprędzej ze swojego życia, gdyż boi się zmarnować swój związek z Adamem. Niestety przynosi to zupełnie odwrotny skutek - dziewczyna myśli o nim nieustannie. Pomiędzy nią a mężczyzną zaczyna nawiązywać się coraz głębsza relacja, od której nie ma już ucieczki. Fakty z przeszłości Adama jeszcze bardziej komplikują całą sytuację i dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.


Świat jest jak drzewo. Wystarczy dobrze złapać jedną gałąź, żeby móc piąć się wyżej...Czy Olga wybierze związek ze stabilnym i rozsądnym Adamem, czy niezwykle pociągającym oraz tajemniczym Radkiem? Czy uda jej się wyrwać z toksycznego związku i odnaleźć prawdziwą miłość? Czy odnajdzie swoją gałąź?


Anna Bednarska zaserwowała czytelnikowi niebanalną, pełną optymizmu historię miłości. Pokazała, aby nigdy się nie poddawać, znaleźć swoją prawdziwą miłość, trwać, być razem i kochać mimo wszystko i na przekór wszystkiemu. Nie rezygnować, kiedy życie rzuca Nam kłody pod nogi, tylko podołać i znaleźć w sobie siły. Przecież w życiu tak naprawdę chodzi o to, by żyć ze sobą, a nie obok siebie. Z każdą następną stroną coraz lepiej poznawałam bohaterów, ich emocje, decyzje i szczerze mówiąc nawet nie wiem kiedy przez palce zaczęły uciekać ostanie strony. Doskonały styl pisania sprawia, że przez ponad 500 stron powieści, aż się płynie. Nie pozostaje mi nic więcej, jak tylko polecić ją każdej kobiecie. 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu

11 komentarzy:

 1. N maxa mnie zaciekawiłaś. Ostatnio mam totalnego kręćka na punkcie tego typu książek. Pewnie po nią też sięgnę.
  Buziaki!
  www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! :) Naprawdę warto. Czyta się bardzo szybko i z każdą stroną chce się więcej.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. O kochana nawet nie wiesz jak mnie zachęciłaś do tej książki.
  Taka życiowa książki, musi być na mojej półce <3
  Pozdrawiam ^-^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jak przeczytasz! :)
   Oby Ci przypadła do gustu, a na półce będzie wyglądać idealnie.

   Usuń
 3. Nie, nie dla mnie ;D

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie raczej sobie odpuszczę tę książkę, bo mam już tak duży stosik książek do przeczytania, że wystarczy mi chyba na najbliższy miesiąc :D
  Aleja Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba mamy podobnie :) Ja omijam księgarnie z daleka, ale zobaczyłam tyle postów z listopadowymi zapowiedziami, że w czwartek muszę się tam udać i zaopatrzyć w nowości!

   Usuń
 5. Jakoś nie jestem zainteresowana tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno. Miło mi, że przeczytałaś recenzję i zostawiłaś ślad po sobie :)

   Usuń