sobota, 12 grudnia 2015

Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz.
Michelle Falkoff


Samobójstwo jest zjawiskiem wstrząsającym, wynikiem dramatycznej decyzji człowieka pogrążonego w cierpieniu i desperacji. Ofiarą samobójstwa jest nie tylko osoba, która targnęła się na swoje życie. Ofiarami są także jej bliscy, rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, którzy próbowali pomóc i zapobiec nieszczęściu. Zawsze nasuwa się pytanie, czy można było coś więcej zrobić, czy można było zadziałać inaczej, mądrzej czy skuteczniej. Zawsze pojawia się też poczucie winy. Pytanie „dlaczego?” nabiera ogromnych rozmiarów.

Chyba nie ma słów, aby opisać jaki ból odczuwa osoba po stracie bratniej duszy. Niestety taka historia spotyka naszego głównego bohatera Sama, który zmaga się z utratą najbliższego przyjaciela. Nastoletni bohater próbuje zrozumieć powody targnęcia się na życie Haydena słuchając playlisty 27 piosenek, którą zostawił przy sobie chłopak z dopiskiem :
 "Dla Sama – posłuchaj, a zrozumiesz".


Przez ostatnie kilka dni na zmianę za nim tęskniłem i nienawidziłem go, czułem się winny i zdruzgotany – właściwie nie wiedziałem, jak powinienem się czuć, oprócz tego, że jakoś inaczej.
Mimo tego, że Hayden i Sam byli najlepszymi przyjaciółmi, niestety okazuje się, że mieli też własne sekrety, o których nasz bohater stopniowo dowiaduje się podczas rozwiązywania zagadki. Przekręcając kartki, poznając bliżej głównego bohatera bardzo mu współczułam. Jego ból, tęsknota i złość zostaje w bardzo przejrzysty sposób pokazana w powieści.
Podczas czytania moja ciekawość rosła z każdym rozdziałem, dlatego polecam powieść dla osób lubiących zagadki. Styl pisania jest bardzo przyjemny i łatwy w odbiorze, można ją w całości bez problemu przeczytać jednym tchem. Bardzo podobało mu się rozpoczynanie rozdziału innym tytułem utworu, Aczkolwiek brakowało mi jednoznacznego połączenia 27 piosenek z wydarzeniami prowadzącymi do samobójstwa. Wątek miłosny również nie przypadł mi do gustu. Mam wrażenie, że jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. Nie mam pomysłu co mogłabym więcej napisać... 
Książka nie jest ani wybitnie dobra, ani też bardzo zła - jest przeciętna. Zakończenie również nie wywołało u mnie mocniejszego bicia serca, nie było spektakularne i zaskakujące, było po prostu zwykłe.Myślę, że Sam i jego historia idealnie pokazuje obraz nastolatków zmagających się z problemami społecznymi, a także problem odrzucenia przez rówieśników. Ale przede wszystkim chodzi o znalezienie nadziei, gdy wydaje się, że przepadła na zawsze,o miłości, która zawsze tli się gdzieś w sercu. Książka skierowana jest głównie do młodszych, nastoletnich czytelników. W końcu  Feeria Young to Wydawnictwo  dedykowane dla młodych, wymagających czytelników.


Zauważyłam, że motyw samobójstwa przewija się nieustannie w literaturze, czyniąc ze śmierci element fabuły, zabawy, rozrywki i relaksu. Czy to dobrze? Osobiście sama mam już przesyt książek o takiej tematyce. 13 powodów, Byłam tu oraz Playlist of the Dead w zupełności mi wystarczą :)

18 komentarzy:

 1. Książkę mam w planach i myślę że niedługo będę miała okazje ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Mam nadzieję, że spędzisz miło czas razem z bohaterami :)
   Czekam na Twoją opinię.

   Usuń
 2. Ostatnio sama czytałam podobną powieść o tematyce samobójstwa. W "Trzynastu powodach" bohaterka pozostawiła po sobie nagrania i to w nich odnajdujemy powoli powód jej decyzji. Na chwilę obecną nie będę brała się za podobną książkę, choć wierzę, że czyta się ją łatwo i szybko. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dość długo odczekałam zanim po nią sięgnę, ale mimo wszystko mam już przesyt książek o takiej tematyce :) Robię przerwę.

   Usuń
 3. Czyli że warto by przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, ale nie jest to powalające na kolana arcydzieło :) Jak dla mnie dość przeciętna, ale może moja opinia wynika z nałożenia się zbyt wielu powieści o tej tematyce.

   Usuń
 4. podoba mi się problematyka,dopisuję do listy. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie książka bardzo przyjemna w odbiorze, ale za dużo już tego motywu ;)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam, ale słyszałam wiele dobrych opinii zarówno o autorce jak i samej treści książki :)

  Zapraszam : ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie ta książka jakoś na początku nie zaciekawiła, ale po zastanowieniu chyba jednak mam na nią ochotę ;)
  Masz przepiękną szatę graficzną - uwielbiam jak wszystko masz tak ładnie, schludnie "poukładane" :)
  Apteka Literacka

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę sięgnąć po tę książkę, więc mam nadzieję, że przypadnie mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Samobójstwo to teraz chwytliwy temat w książkach i masz rację, że można czuć przesyt, bo niezwykle przygnębia. Ja chyba wybiorę jedną książkę z tym motywem i może to będzie właśnie ta. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hm... nie wiem sama co o tym myśleć :D
  Muszę to ogarnąć i podjąć decyzję czy przeczytać czy nie :D

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka pogoda a ty zdjęcia robisz. Nie mam ochoty na ta książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ochotę sięgnąć po tę książkę i wyrobić sobie na jej temat własną opinię, bo jej dosyć kontrowersyjna tematyka wydaje mi się niezwykle ciekawa.
  Pozdrawiam,
  Kalorka czyta

  OdpowiedzUsuń
 13. Oczywiście planuję przeczytać, mam nadzieję, że wywoła we mnie wiele refleksji i emocji :) Temat ważny i dobrze, że poruszany także w literaturze :) Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo wielu pozytywnych opinii na temat tej książki ja nadal nie jestem do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam nadzieje ,że uda mi się ją przeczytać  krainamola.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń